بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

Alireza Ayatollahiعلیرضا آیت اللهی
استاد سابق علوم اجتماعی در دانشگاههای علامه طباطبائی ، شهید بهشتی ، و... علوم و فنون اقتصادی در دوره های عالی مدیریت کشور ، با 19 سال تحصیلات دانشگاهی در ایران و فرانسه ( و اندکی نیز تحصیلات غیر رسمی معماری و شهر سازی در ایتالیا و اسپانیا ) در کارشناسی ارشد رشته هائی متعدد از جمله مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری جامعه شناسی و مردم شناسی ، جغرافیا و آمایش سرزمین ، اقتصاد و جامعه شناسی کار ؛ همیشه مشاغل پژوهشی را بر مشاغل آموزشی ترجیح داده در سمت « استاد پژوهش » مرتبط با علوم و فنون اقتصادی و اجتماعی فعالیت داشته است ؛ از جمله مدتی مسئولیت امور پژوهشی عمران شهری در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را بر عهده گرفته است . مؤلف چند کتاب و چندین مقاله و گزارش ، متولد 1324 در شهر یزد و ، به استثناء قریب به هشت سال اقامت در فرانسه ، مقیم تهران ؛ هم اکنون باز نشسته است ....

پیوندها

نخستین فیش برداری ها : از کتاب های مرجع

علیرضا آیت اللهی | چهارشنبه, ۶ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۱۷ ب.ظ


ضمن مطالعه اسناد و مدارک یا به اصطلاح « کتاب های مرجع » :


1 - اطلاعات کوتان مورد لزوم را به محض مشاهده در منابع مورد مطالعه خود فیش نویسی کرده ذکر مآخذ را فراموش نمی کنیم .

2 - مشخصات منابعی که به صورتی مفصل تر اند ، مثلا" دائرة المعارف بریتانیکا ، ترجیحا" به صورت فیش مستقل کتابنگاری می کنیم .

3 - از بین منابع مشابه ، مشخصات منابعی را که معتبر تر اند نگهداشته بقیه را حذف می کنیم .

قاعدتا" پژوهشگر می تواند  پس از مطالعه ی کتاب های مرجع یک الگو یا چارچوب اجمالی از موضوعات اساسی مورد بررسی خود تهیه کند .

تهیه الگو به صورت تفصیلی و اصولا" یک مطالعه یا تحقیق جامع ، زمانی امکان پذیر می شود که نویسنده اگر نه به تمامی لا اقل از اکثریت منابع مورد مطالعه خود اطلاع داشته باشد . بنابر این به مرحله ی دوٌم « مطالعه اکتشافی » یعنی استفاده از کتاب های مرجعی که به صورت مستقیم وی را به یک بررسی تفصیلی رهنمود می شوند وارد می شود : مراجع غیر مستقیم .


  • علیرضا آیت اللهی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی