بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

Alireza Ayatollahiعلیرضا آیت اللهی
استاد سابق علوم اجتماعی در دانشگاههای علامه طباطبائی ، شهید بهشتی ، و... علوم و فنون اقتصادی در دوره های عالی مدیریت کشور ، با 19 سال تحصیلات دانشگاهی در ایران و فرانسه ( و اندکی نیز تحصیلات غیر رسمی معماری و شهر سازی در ایتالیا و اسپانیا ) در کارشناسی ارشد رشته هائی متعدد از جمله مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری جامعه شناسی و مردم شناسی ، جغرافیا و آمایش سرزمین ، اقتصاد و جامعه شناسی کار ؛ همیشه مشاغل پژوهشی را بر مشاغل آموزشی ترجیح داده در سمت « استاد پژوهش » مرتبط با علوم و فنون اقتصادی و اجتماعی فعالیت داشته است ؛ از جمله مدتی مسئولیت امور پژوهشی عمران شهری در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را بر عهده گرفته است . مؤلف چند کتاب و چندین مقاله و گزارش ، متولد 1324 در شهر یزد و ، به استثناء قریب به هشت سال اقامت در فرانسه ، مقیم تهران ؛ هم اکنون باز نشسته است ....

پیوندها

محقق کیست ؟ تحقیق چیست ؟ و تحقیقات انسانی و اجتماعی کدام اند ؟

علیرضا آیت اللهی | جمعه, ۲۷ دی ۱۳۹۲، ۰۳:۴۱ ب.ظ

تحقیق به معنی جستجو در یک موضوع به منظور کشف شناختی نو و بهتر از آن است ؛ مثل شناخت علل تورم در ایران طی ده ساله ی اخیر .

تحقیق در امور انسانی مجموعه جستارها ، و فعالیت هائی است که بنا به روشی علمی ( که موجود و مقبول عمومی در سطح جهان است ) ، توسط متخصصین امر ، به منظور شناخت بهتر پدیده ها و امور اجتماعی صورت گیرد .

محقق

محقق حقیقی کسی است که قبل از هرچیز :

- از کنجکاوی واقعی علمی برخوردار باشد

- تخصص جهانشمولی در موضوع مورد تحقیق داشته باشد

- در تحقیقات خود روشهائی با مقبولیت جهانی بکار ببرد ( مگر آنکه خود به کشف و تدوین روشی بزرگ و جهانپسند نائل آید که چنین امری ، به ویگه در کشورهای در حال توسعه ، در علوم انسانی و اجتماعی ، بسیار بعید می نماید ) .

روش تحقیق

هر موضوع از زندگی انسانی و اجتماعی ، روش یا روشهائی دارد که آن روش ها رشته ای خاص را به وجود آورده اند و مثلا" روشهای تحقیق و شناخت در جامعه « جامعه شناسی » را به وجود آورده است . در علوم انسانی و اجتماعی ، اصل بر تحقیق و روشی در آن است که مقبولیتی جهانی داشته باشد .

نتیجه یا نتایج تحقیق میبایست حکم یا احکامی باشند که پذیرشی جهانی داشته باشند .

تحقیق ، امری است جهانی ، و نه ملٌی ، فرقه ای ، شهری ، یا خاص فلان روستا یا هرآنچه که از ذهن یکنفر لابد خود بزرگ بین تراوش می کند . چنین تراوشاتی را معمولا" چیزی جز « عقیده شخصی » و « معتقدات گروهی و فرقه ای » و... نمی دانند .

تخقیق برای رسیدن به علم است و روش علمی روشی بلاتردید جهانی است و لاغیر .

ما در این رشته از نوشتارها تعاریفی جهانی از تحقیق را می پذیریم که از آنجمله تعریفی است از پروفسور ون دالن  Van Dalen  :

« تحقیق ، فعالیتی است منظم ، منطقی و نظام مند ، برای کشف حقایق ، بیان نظریه های جدید ، تصمیم گیری ها و بالاخره حلٌ مسائل »

  • علیرضا آیت اللهی

نظرات  (۱)

مطالب کم بود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی