بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

قبل از اینکه اهل قلم باشیم بخردانه بیاندیشیم ... و قبل از این که بنویسیم حوب بیاموزیم .

بامبا : بررسی های آمایشی و مدیریت برنامه ریزی استراتژیک

Alireza Ayatollahiعلیرضا آیت اللهی
استاد سابق علوم اجتماعی در دانشگاههای علامه طباطبائی ، شهید بهشتی ، و... علوم و فنون اقتصادی در دوره های عالی مدیریت کشور ، با 19 سال تحصیلات دانشگاهی در ایران و فرانسه ( و اندکی نیز تحصیلات غیر رسمی معماری و شهر سازی در ایتالیا و اسپانیا ) در کارشناسی ارشد رشته هائی متعدد از جمله مدیریت دولتی ، و دوره های دکتری جامعه شناسی و مردم شناسی ، جغرافیا و آمایش سرزمین ، اقتصاد و جامعه شناسی کار ؛ همیشه مشاغل پژوهشی را بر مشاغل آموزشی ترجیح داده در سمت « استاد پژوهش » مرتبط با علوم و فنون اقتصادی و اجتماعی فعالیت داشته است ؛ از جمله مدتی مسئولیت امور پژوهشی عمران شهری در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را بر عهده گرفته است . مؤلف چند کتاب و چندین مقاله و گزارش ، متولد 1324 در شهر یزد و ، به استثناء قریب به هشت سال اقامت در فرانسه ، مقیم تهران ؛ هم اکنون باز نشسته است ....

پیوندها

مراجع مستقیم مطالعات : فرهنگ ها

علیرضا آیت اللهی | چهارشنبه, ۳ دی ۱۳۹۳، ۰۹:۴۸ ق.ظ

الف : مراجع مستقیم مطالعات

 1 - فرهنگ ها ( لغتنامه ها - اصطلاحنامه ها - و... )

نقش فرهنگ ها هرچند ظاهرا" ناچیز مینماید امٌا در واقع امر از این لحاظ اهمیت دارد که مفهوم حقیقی  یا معنی موضوع مطالعه را به دست می دهد .

مثلا" در زبان فارسی برخی از سندها یایه اصطلاح کتاب های فرهنگ یک زبانه ای که مستقیما" پاسخگوی موضوع مورد مطالعه و تحقیق پژوهشگر می باشند عبارتند از :

یه زبان فارسی :

دکتر محمد معین . فرهنگ فارسی ( مورد نظر ما : فرهنگ فارسی مشهور به شش جلدی معین ) . شامل یک مقدمه و سه بخش لغات ، ترکیبات خارجی ، اعلام ، حاوی لغات و اصطلاحات مصطلح و عامیانه فارسی ( ایرانی و تهرانی ) ، ترکیبات خارجی ، اعلام نام های بزرگان جهان ، اسامی جغرافیا و فرقه های دینی ، 6 ج تهران : امیر کبیر ، آخرین چاپ . ( این فرهنگ بیشتر به فرهنگ معین شهره شده است ) .

حسن عمید . فرهنگ عمید شامل واژه های فارسی و لغات عربی و اروپائی مصطلح در زبان فارسی و اصطلاحات علمی و ادبی . 2 ج . تهران : امیرکبیر ، 1363 .

علی اکبر دهخدا و همکاران . لغتنامه . 50 ج . تهران . دانشگاه تهران . 1335 که چاپ های جدید تر ، کامل تر و در عین حال کم حجم تر آن نیز وجود دارد .

لغتنامه تا حدودی یک دائرة المعارف فارسی نیز به شمار می رود .

لغتنامه هائی چون « آنندراج » گرچه قدیمی شده اند امٌا گاه در باره لغات مهجور یا نسبتا" مهجور مآخذ قابل توجهی به شمار می روند .

و امٌا بنظر ما فرهنگ هائی جدیدتر ، چون فرهنگ « سخن » ، شاید در موضوعات مربوط به زمان حاضر در غالب موارد مؤثر تر واقع شوند .


  • علیرضا آیت اللهی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی